enhearThe Holy Bahá’í Gardens are partially open, offering visits to the upper balcony, Shrine of the Báb and guided tours
The Holy Bahá’í Gardens will be closed to the public on 13, 23 and 28 of May
הגנים הבהאיים הקדושים פתוחים חלקית ומציעים ביקורים במרפסת העליונה, מקדש הבאב וסיורים מודרכים
הגנים הבהאיים הקדושים יהיו סגורים לקהל ב13, ב23 וב28 במאי
Follow Us On
enhearThe Holy Bahá’í Gardens are partially open, offering visits to the upper balcony, Shrine of the Báb and guided tours
The Holy Bahá’í Gardens will be closed to the public on 13, 23 and 28 of May
הגנים הבהאיים הקדושים פתוחים חלקית ומציעים ביקורים במרפסת העליונה, מקדש הבאב וסיורים מודרכים
הגנים הבהאיים הקדושים יהיו סגורים לקהל ב13, ב23 וב28 במאי

שאלות נפוצות

שאלות נפוצות

ביקור בגנים

הביקור בגנים או השתתפות בסיורים כרוכים בתשלום?

לא, הכניסה לגנים וההשתתפות בסיורים הינן ללא תשלום.

האם עלי להיות בהאי על מנת להיכנס למקדשי הבהאים?

לא בדומה לגנים, המקדשים הבהאים פתוחים לציבור הרחב, אולם שעות הפתיחה שלהם מוגבלות יותר. מומלץ לבדוק את שעות הפתיחה בטרם הביקור באתרים בחיפה ובעכו.

האם אני יכול לתרום כסף לטובת תחזוקת הגנים?

תרומות מתקבלות אך ורק מחברי הקהילה הבהאית, אולם מבקרים יכולים לסייע לנו בשמירה על ניקיונם של הגנים, כמו גם על השקט והסדר המאפשרים לכלל הציבור ליהנות מהם.

האם מותר לצלם בכל מקום בגנים?

הצילום מותר בכל רחבי הגנים, מלבד בתוך המקדשים.

איבדתי או שכחתי משהו במהלך הביקור בגנים, כיצד אוכל לברר אם הוא נמצא?

יש ליצור קשר בדואר אלקטרוני [email protected]

האם ניתן לערוך חתונה או אירועים פרטיים אחרים בגנים?

זוגות רבים בוחרים להצטלם לרגל חתונתם בגנים הבהאים, וגם אתם מוזמנים לעשות כן, אולם לא ניתן לערוך אירועים פרטיים בגנים.

האם אוכל לבקר בגנים בכסא גלגלים? האם קיימים בגנים מתקנים המתאימים לנכים?

הביקור בגנים בכסא גלגלים אפשרי במגבלות הטופוגרפיה התלולה של הגנים בחיפה. למידע נוסף, אנא בקרו באתר זה בדף קבוצות מאורגנות.

שאלות נפוצות

הגנים והמרפסות

מדוע הוקמו הגנים?

הגנים הוקמו על מנת לספק סביבה מכובדת וגישה הולמת למבנים בהם טמונים מייסדי הדת הבהאית. הגנים יוצרים אווירה ייחודית ושלווה המאפשרת לבהאים להתכונן לקראת הכניסה למקומות הקדושים עבורם.

כמה סוגי צמחים קיימים בגנים?

בגנים ניתן למצוא כ-450 סוגים שונים של צמחים, שרובם אופייניים לאזור. הצמחים נבחרו לפי צבעם, גובהם, עמידותם ויכולתם לשרוד בתנאי השקיה מינימלית.

מה גודלם של הגנים בחיפה?

אורך הגנים הוא כקילומטר במעלה הצלע הצפונית של הר הכרמל, ורוחבם כ-400 מטרים במקום הרחב ביותר. הפרש הגובה בין המדרגה התחתונה והעליונה הוא 225 מטרים.

כמה מדרגות יש בגנים?

לכל אורך הגנים, מהכניסה העליונה עד לתחתונה, יש כ-1,700 מדרגות, אך מספר המדרגות בהן עולים או יורדים המבקרים משתנה בהתאם למסלול שנבחר.

כמה גננים עובדים בגנים?

שני צוותי הגינון, הפועלים בחיפה ובעכו, כוללים כ-90 עובדים ישראליים וכ- 50 מתנדבים בהאים ממדינות שונות.

מי מממן את תחזוקת הגנים?

עלויות הפיתוח, התחזוקה והתפעול של המרכז הבהאי העולמי, ובכלל זה הגנים, מגיעות כולן מתרומות שמקורן בקהילות הבהאיות ברחבי העולם.

האם נכון שכל בהאי חייב לתרום דולר אחד ליום?

אין שום בסיס לשמועה הזו. כל בהאי חש כי זוהי חובתו וזכותו לתמוך בעבודת האל, הקהילה ומקומותיה המקודשים, אולם לא מדובר בסכום קבוע או במועד קבוע לתרומות. מרבית הבהאים אינם אנשים עשירים, ותרומותיהם משקפות את עומק מחויבותם לאמונתם.

שאלות נפוצות

הבניינים

אם המקדש בעכו הוא האתר הקדוש ביותר לבהאים, מהו המקדש בחיפה?"

הדת הבהאית מבוססת על תורתם של שני נביאי הדת הבהאית שחיו במאה התשע-עשרה. הראשון היה הבאב, הקבור על הר הכרמל, אשר נקרא "הנביא-המבשר" משום שהוא חזה את בואו של בהא-אללה, "הנביא-המייסד", הקבור בעכו.

האם כיפת המקדש בחיפה עשויה זהב אמיתי?

הכיפה מכוסה בכ- 12,000 אריחי קרמיקה המכילים שכבת זהב דקיקה.

מדוע נבנו המבנים בסגנון קלאסי?

אדריכלי המבנים הבהאים בחיפה בחרו בסגנון הקלאסי מכיוון שהוא מייצג יופי והדר שמעבר לאופנות משתנות ולסגנונות חולפים. מאחר והבניינים של המתחם המינהלי נבנו כדי לשרוד במשך דורות רבים, לא השתלם להשתמש בארכיטקטורה שתצא מהאופנה לאחר מספר עשורים.

מה יש מתחת לגנים בחיפה?

אין כל שחר לשמועה זו. כמה ממבני המרכז הבהאי העולמי בנויים אל תוך צלע ההר על-מנת למנוע פגיעה בתבניתו הטבעית של הר הכרמל וכדי לשמור על איזון עיצובי בגנים. בתוך החלקים הבנויים אל תוך המדרון, קיימים בעיקר משרדים וחניונים. ישנם גם מקלטים הנדרשים בחוק ומעבר המקשר בין כל הבניינים.

שאלות נפוצות

המרכז הבהאי העולמי

מדוע נמצא המרכז הבהאי העולמי בישראל?

הנביא-המייסד של הדת הבהאית, בהא-אללה, גורש בתקופה העות'מאנית ממולדתו פרס והוגלה לעכו. הוא התגורר בעכו ב-24 שנות חייו האחרונות (1868-1892), ונקבר באחוזת בהאג'י, שמצפון לעיר. לפני מותו ציווה בהא-אללה כי שרידיו של הבאב, "הנביא המבשר" ייטמנו בחיפה, לאחר שהובאו מפרס, וכי המוסדות המינהליים של הקהילה הבהאית שעתידה לקום ייבנו על הר הכרמל.

כמה בהאים חיים כיום בישראל?

הבהאים שחיים כיום בישראל הם מתנדבים המשרתים במרכז הבהאי העולמי לתקופה מוגבלת, שלאחריה הם שבים למולדתם. בממוצע נמצאים בישראל בכל עת כ-650 מתנדבים מ-75 מדינות שונות, כאשר כשליש מהם מתחלפים בכל שנה.

האם ישנם ישראלים בהאים?

מלבד צוות המתנדבים אשר משרת במרכז הבהאי העולמי, לא קיימת בישראל קהילה בהאית, ולא מתקבלים מאמינים חדשים ההוראה שלא להפיץ את הדת הבהאית בארץ הקודש ניתנה על ידי בהא-אללה עצמו לחסידיו אשר הוגלו לכאן עימו בשנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת, צאצאיהם של מאמינים אלו קיבלו הוראה על ידי ראש הדת לחזור לבתיהם או להתיישב במקום אחר.

האם מדינת ישראל או העיריות תרמו אדמות לטובת הגנים הבהאים?

לא, המרכז הבהאי אינו מקבל תרומות מכל סוג שהוא מגופים או מאנשים מחוץ לקהילה הבהאית. אדמות הגנים נרכשו, חלקה אחר חלקה, במשך שנים רבות. חלק מהקרקעות נרכשו בהסדרי חליפין עם גופים ממשלתיים, תמורת מחיר מלא, בקרקע חלופית או בכסף.

שאלות נפוצות

האמונה הבהאית

האם האמונה הבהאית נחשבת פילוסופיה, כת או דת?"

הדת הבהאית היא דת מונותיאיסטית המבוססת על תורתם של הבאב ושל בהא-אללה, הנביא המבשר והנביא המייסד של הדת הבהאית. הדת הבהאית מקבלת את תקפותן של כל הדתות הגדולות האחרות והיא אינה כת או ענף של דת אחרת. אופייה העצמאי משתקף בתפיסת עולם ובמבנה קהילתי יחודיים המבוססים על כתבי קודש, חוקים דתיים ולוח שנה משלה.

במה מאמינים הבהאים?

הבהאים מאמינים באל יחיד בורא עולם, אשר הנחה את המין האנושי לאורך כל ההיסטוריה באמצעות נביאים ושליחים אשר ייסדו, כל אחד בתורו, את דתות העולם העיקריות. הבהאים מאמינים כי לכל הדתות יש מקור אחד והוא בורא העולם וכי כל הדתות הינן חלק מתהליך לימוד מתמשך של האנושות. בנוסף לכל הנביאים הקודמים שהקימו את דתות העולם, מכירים הבהאים בשני נביאים בעידן הנוכחי, הבאב ובהא-אללה.

האם ישנם "כוהנים" או מנהיגים דתיים בדת הבהאית?"

בדת הבהאית אין מעמד של כוהני דת או קבוצה אחרת של אנשים שתפקידם להנהיג את הקהילה, לנהל טקסים דתיים או לספק הנחיה רוחנית.

מי עומד בראש הקהילה הבהאית?

בהא-אללה קרא בכתביו להקמת מערכת לבחירת מועצות ברמה המקומית, הלאומית והבינלאומית בצורה דמוקרטית. בראש הקהילה הבהאית עומד בית הצדק העולמי, שתשעת חבריו נבחרים כל חמש שנים על ידי חברי כל המועצות הלאומיות מרחבי העולם.

האם יש לבהאים ספר קדוש?

ספר החוקים שחיבר בהא-אללה בעת שהותו בכלא עכו נקרא "כיתב-י-אקדס" ("הספר הקדוש ביותר"). ספר זה הנו חלק מכתבים רבים העוסקים במגוון נושאים, כולל עקרונות להתנהגות אישית ולהנהגת הקהילה, כמו גם כתבים רוחניים שונים.

כיצד בנוי לוח השנה הבהאי?

לוח השנה הבהאי מתחיל בנקודת השוויון המסמלת את התחלת האביב בחצי הכדור הצפוני, אשר חלה ב-21 במרץ על פי לוח השנה הגרגוריאני. השנה מחולקת לתשעה-עשר חודשים בני תשעה-עשר ימים כל אחד, כאשר בין החודש השמונה-עשר והתשעה-עשר מוסיפים ארבעה או חמישה ימים המשלימים את המחזור השנתי. ראש השנה הבהאי, המכונה "נאו-רוז", מציין את תום תשעה עשר ימי הצום. לוח השנה מציין גם את מועדי לידתם ופטירתם של בהא אללה והבאב, ואת הרגע בו הכריז כל אחד מהם על שליחותו הנבואית.

מהם חוקי הדת של הבהאים?

החוקים הנוגעים לחיי הפרט כוללים תפילת חובה יומית, תקופת צום שנתי ואיסורים על דיבור בגנותו של הזולת, הימורים, מעורבות בפוליטיקה מפלגתית ושימוש באלכוהול ובסמים. הבהאים מחויבים לעסוק במקצוע או במשלח יד כלשהו ולדאוג לחינוכם המוסרי והאקדמי של ילדיהם.

האם יש לבהאים מגבלות כלשהן לגבי מזון?

בדת הבהאית אין כל איסורים ומגבלות לגבי מזון, אך שתיית משקאות אלכוהוליים ושימוש בסמים אסורים.

כיצד באה לידי ביטוי התפילה בדת הבהאית?

הבהאים מקיימים את מצוות האל בתפילה ובהתבוננות פנימית התכנסויות דתיות כוללות קריאה של תפילות ופסוקים מתוך הכתבים הבהאיים וכתבי דתות אחרות. על כל בהאי חלה חובה להתפלל בפרטיות מידי יום אחת משלוש תפילות מיוחדות שקבע בהא-אללה, ללא כל פיקוח או אכיפה. כל מאמין בוגר ממלא חובה זו בפרטיות, ואינו כפוף לכל סוג של פיקוח או ענישה. לפי הכתבים הבהאים, עבודה הנעשית ברוח השירות לאנושות היא סוג של עבודת האל.

מהי עמדת הבהאים לגבי נישואים ומשפחה?

על פי האמונה הבהאית, המשפחה הינה הבסיס לחיים חברתיים והתפתחות החברה תלויה בתפקודה התקין של המשפחה המבוססת על איחוד מונוגמי שבו יתפקדו הגבר והאישה כשותפים שווי זכויות. בהא-אללה הגדיר את מוסד הנישואין כ"מבצר של שלומות וגאולה" וקבע כי גידול וחינוך הילדים הינם המהות המרכזית, אם כי לא היחידה, של חיי הנישואין.

כמה בהאים חיים בעולם והיכן?

הקהילה הבהאית מונה למעלה מ-8 מיליון מאמינים המייצגים את כל העמים, הגזעים והקבוצות האתניות בעולם. ב1988, כאשר בהאים חיים ביותר מ- 100 אלף ישובים ב- 206 מדינות וטריטוריות שונות, פורסם בספר השנה של בריטניקה כי לדת הבהאית קהילות באזורים רבים יותר מכל דת אחרת, מלבד הנצרות. הקהילה הבהאית הלאומית הגדולה ביותר נמצאת בהודו.

דילוג לתוכן